Fundacja Ja Wisła zaprasza na drugą akcję ogławiania wierzb w Łomiankach. Spotykamy się w sobotę 21 lutego o 9 na pętli Ł bis przy metrze Marymont. Jedziemy do Łomianek (można własnym autem) gdzie będziemy kontynuować ogławianie wierzb w alei Armii Poznań.

W ubiegłym tygodniu wolontariusze Fundacji Ja Wisła, przy wsparciu: OSP Łomianki (i OSP Dziekanów Polski - reprezentowanej dzielnie przez Tadka Szyszkowskiego), harcerzy, TP Bocian i mieszkańców Łomianek, ogłowili 35 ogromnych wierzb. Do ogłowienia zostało zaledwie sto :) Zapraszamy wiec z piłami, drabinami i grabiami w sobotę do Łomianek. Będziemy palić w zimowej aurze wielkie wierzbowe ognisko, należy wiec oprócz herbaty zabrać coś na ognisko.

Ogławianie wierzb jest działaniem chroniącym krajobraz kulturowy Mazowsza i przedłużającym życie drzewom. Wierzby wzdłuż drogi na Kępę Kiełpińską sadzili starzy mieszkańcy Łomianek po to by chronić drogę przed rozmyciem wód przyborem i wieś przed kry naporem wiosennym. Wierzby, jeśli w młodości zostały ogłowione i w tej formie poprowadzone, muszą być ogławiane co 5-10 lat, ponieważ inaczej rozłamią się pod wpływem zbyt ciężkich konarów i zakończą żywot. Tymczasem w pniach wierzb głowiastych, w licznych dziuplach lęgną się sowy i dudki. O co nam wszystkim przecież chodzi. Prosimy nie mylić ogławiania wierzb z częstym w naszym mieście zjawiskiem tzw. pielęgnacji drzew, polegającym na okaleczaniu ich naturalnych koron, które to działanie jest wybitnie szkodliwe.