W piątek 25 kwietnia Fundacja Ja Wisła zaprasza na sprzątanie rezerwatu Wyspy Zawadowskie.

Spotykamy się o 9.00 na przystanku Wilanów 01 ( róg al.Wilanowskiej i Przyczółkowej) w kierunku Powsina. Jedziemy autobusem 164 na Kępę Zawadowską. 
Będziemy sprzątać brzegi Wisły w rezerwacie Wyspy Zawadowskie od Wysypiska Popiołów Ec Siekierki do ujścia rzeki Jeziorki. 
Wspierać nas będą wolontariusze firmy Lek oraz Wydziały Ochrony Środowiska gmin Wilanów i Konstancin- Jeziorna. 
Akcja zakończy sie ok. 16 przy ognisku na Kępie Okrzewskiej.

 

 

Sobota, 4 października, o godzinie 10 spotkanie przed Pałacem w Jabłonnie


Fundacja Ja Wisła oraz Gmina Jabłonna zapraszają w sobotę na sprzątanie rezerwatu Ławice Kiełpińskie. Dojazd Warszawy własnym pojazdem lub z Żerania autobusem 723, odjeżdża o 9:10! Jedziemy do przystanku Pałac w Jabłonnej. Spotkanie przy Pałacu, o godzinie 10.00. Należy wyposażyć się w buty do chodzenia w trudnym terenie, w razie deszczu, płaszcz przeciwdeszczowy, prowiant, gorącą herbatę w termosie, przydatny może się okazać środek przeciwko komarom, zwłaszcza przy ognisku. Rękawiczki oraz worki na śmieci zapewni nam Gmina Jabłonna. Od 14 ognisko, na polance wypoczynkowej w Rajszewie. 

Rezerwat Ławice Kiełpińskie został utworzony w 1998r przez Ministra Ochrony Środowiska w celu ochrony ostoi lęgowych rzadkich i ginących gatunków ptaków takich jak mewy śmieszki, mewy pospolitej, rybitwy rzecznej, sieweczki rzecznej. A także brodźca piskliwego, tracza nurogęsia i zimorodka. Na przelocie lub zimą zatrzymują się tu orły bieliki, kormorany, czaple siwe, czaple białe, nury, duże mewy, tracze i kaczki krzyżówki, a wśród nich również gągoł. Rezerwat posiada wybitne walory krajobrazowe jakimi są liczne wyspy, ławice oraz łachy, i osuwające się klify piaszczyste nieuregulowanego brzegu Wisły. Przy niskich stanach wody ukazują się liczne piaszczyste plaże na których w okresie lęgowym ptaki siewkowate zakładają gniazda. Największymi zagrożeniami dla przyrody rezerwatu są: nagminne rozjeżdżanie Ławic przez samochody, quady, oraz motocykle, wysypiska śmieci i pożary łęgów

Jutro w ramach akcji Sprzątania Świata, od 9.00 rano Sprzątanie Portu Czerniakowskiego. Zbiorka przy barce Herbatnik. Program rysuje się imponujący. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodne i Kanalizacyjne włącza się w jesienne porządki nadrzeczne pełną parą. Od 12.00 nad Wisłą pojawi się 500 worków na śmieci i 500 par rekawic, więc tłum ochotników nie będzei musiał przebierac nogami - dla wszystkich starczy. W ramach dodatkowych atrakcji - w samo południe do Portu wpłynie kotwiczarka-tajemna maszyna, ktora dlugimi ramionami wyciagac będzie z dna stare opony i inne skarby. A dla spracowanych aktywistów i kibiców MPWiK szykuje wikt - grill i grochówka dla 300 osób.

A wieczorem o 21.00 spracowanych zapraszamy na ognisko i koncert na barce Herbatnik. Wystąpi zespół Frutti di Mare - muzyka, która łamie barierki na trasie Łazienkowskiej. Wraz z MPWiK-iem zapraszamy! I dużych i małych!

18„Ale się cieszę że posprzątaliśmy port” , powiedziałam nazajutrz, w niedzielę do Przemka. I okazało się niebawem, że była to najwyższa chwila na takie działania bo nasza porządkowa sobota była jednym z ostatnich bezśnieżnych dni.

Zebraliśmy się w sobotę  ok. godz. 11 i zabraliśmy do sprzątania. Była nas spora grupa, więc zdążyliśmy pozbierać przed zmrokiem śmieci z całego portu. Wypełnione worki zostawialiśmy na brzegu a Rafał z Marcinem zabierali je łódką do kontenera w WTW.

Okazało się że uzbierało się aż 56  worków.

   Fundacja Ja Wisła serdecznie zaprasza wszystkich Warszawiaków na Wielkie Jesienne Sprzątanie Wisły. Spotykamy się w sobotę 15 września o godzinie 11 przy Pomniku Syreny na Wybrzeżu Kościuszkowskim przy Moście Świętokrzyskim.

Będziemy sprzątać Wisłę, od Mostu Świętokrzyskiego do Mostu Łazienkowskiego:

    - Prawy Brzeg: Wybrzeża Saskiej Kępy, dawne plaże: Sokoła, Poniatówka, Kozłowskich (teren trudny, bardzo brudny, liczne gniazda kloszardów)

    - Lewy Brzeg: Bulwar schodkowy (teren łatwy, dla dzieci i osób starszych)

Mamy worki na śmieci, rękawiczki i łódź.
Prosimy ubrać się terenowo i mieć dobre buty, a najlepiej kalosze - błoto!

Akcję sprzątania Wisły organizuje Fundacja Ja Wisła wspólnie z :

  • Pełnomocnikiem Prezydenta m. st. Warszawy do spraw Zagospodarowania Nadbrzeży Wisły - Panem Markiem Piwowarskim,
  • Zarządem Oczyszczania Miasta,
  • Biurem Ochrony Środowiska m. st. Warszawy,
  • "MPWiK" S.A. w Warszawie.

Na sprzątanie zaprosiliśmy Panią Prezydent Hannę Gronkiewicz - Waltz, Radnych i Dyrektorów Biur Urzędu Miasta.

Na zakończenie ok. godz. 16.30 zapraszamy na ognisko nad Wisłą na dawnej plaży Braci Kozłowskich, blisko Mostu Łazienkowskiego.

Gorąco liczymy na Waszą obecność.