Fundacja Ja Wisła zaprasza w weekend 2-3 lipca na pierwszą z dziewięciu niezwykłych ekspedycji, podczas których kontemplować będziemy majestat najpiękniejszych wiślanych wysp. Niektóre z nich ciągną się kilometrami, osiagając setki hektarów powierzchni. Inne kiełkują w bezkresie płycizn archipelagami piaszczystych ławic, na których pogoda maluje wiatrem i falami hieroglify czasu. Część porastają pierwotne łęgowe lasy. Wynurzają się z bezmiaru wód jak wielkie zielone wieloryby. Wśród wiekowych drzew przechadzają się łosie i jelenie. W konarach niebosiężnych białodrzewów gniazda wiją czarne bociany i orły. Inne wyspy przypominają stepy lub pustynie. Królują bezkresne plaże, przy których morskie rumienią się ze wstydu. Na wielu z nich dawniej żyli ludzie, zachowały się miejscami kamienne krzyże na grobach kolonistów. Żwirowe grzępy przechowują gliniane, kościane i kamienne pamiątki przeszłości.

Pierwsza wyprawa już za tydzień 2-3 lipca. Będzie trochę jak z książki o Robinsonie Crusoe: trochę survivalowo, trochę przygodowo. Ale nie obawiajcie się, na wyspy zabieram swojego rocznego synka Jerzyka. Dostęp ułatwi nam rekordowo niski poziom wody w Wiśle, aby brodem wejść na wyspę wystarczy zdjąć buty. Łacha jest magiczną linią odcięcia od cywilizacji. Będzie przeprawa przez wodę, las i pustynię, obozowisko w oazie na plaży, płytkie jeziorka, modra Wisła i dwa dni bezgranicznej wolności. Wspólnie przygotowywanie i spożywanie darów niebios z ogniska, spacery przy księżycu i kawa o wschodzie słońca. Dokładne lokalizacje wysp są objęte tajemnicą ze względu na potrzebę ochrony intymności tych cudownych miejsc. Zaszczytu ich poznania dostąpią tylko uczestnicy wypraw. Możemy zdradzić tylko tyle, że znajdują się na Wiśle w Województwie Mazowieckim.

 - wyjazd: sobota 2 lipca, zbiórka o godz. 9 na parkingu na pl. Bankowym,
 - powrót: w niedzielę 3 lipca ok. godz 19  na pl. Bankowy

Jedziemy autokarem aż skończy się asfalt. Bezkresne sady i gniazdo bociana. Potem mandżur na plecy, maczeta w dłoń i boso do wiślanego raju. Na wyspie inaczej płynie czas. Można nie robić nic, tylko patrzeć, słuchać i oddychać. Można zbudować szałas z patyków lub zamek z piasku. Przewodnik zna ścieżki zwierząt i jeśli ktoś będzie chciał spotkać je o świcie, to nadarzy się idealna okazja. Opowiada historie z tej rzeki.

Koszt uczestnictwa w wyprawie:  dzieci do lat 4: bezpłatnie; młodzież do lat 18, emeryci i renciści: 100 zł;
osoby dorosłe: 200 zł; opcja VIP: + 50 zł
Cena obejmuje:
Przewóz autokarem w obie strony, opiekę przewodnika, gary do przygotowywania wspólnych posiłków z ogniska, dwa dni i noc na tajemniczej wyspie, ubezpieczenie od NNW, opcja VIP: sum z firanki

Należy zabrać prowiant i sprzęt pozwalający na przeżycie bez żadnych sklepów i zaopatrzenia z zewnątrz.
5 L butlę wody do picia, gotowania i mycia zębów, soki lub inne ulubione napoje (+ kawa, herbata, cukier), kiełbaska na ognisko, pieczywo, ziemniaki, jabłka, banany, jajka na poranną jajecznicę, kaszę gryczaną, paprykę, cukinię, pomidora, cebulę, konserwy, dżemy, serki i inne ulubione jedzonka.
Namiot, śpiwór, karimatę, latarkę, krem z fitrem, kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, ubranie terenowe dostosowane do prognozy meteo, ręcznik, mydło, kostium kąpielowy, pelerynę p-deszcz i spray na kleszcze, menażkę, kubek, sztućce i ulubione zabawki, np. gitarę, wędkę, wykrywacz skarbów, lornetkę lub aparat foto

Rezerwacja: fundacja@jawisla.pl z terminem i potwierdzeniem przelewu zaliczki w wysokości 50% ceny.
Fundacja Ja Wisła, ul. Żywnego 21a m 71, 02 - 701 Warszawa,
ING Bank Śląski: 38 1050 1054 1000 0022 9316 9757

Wyprawy na wyspy będą organizowane we wszystkie weekendy lipca i sierpnia,
tj.: 2-3.07, 9-10.07, 16-17.07, 23-24.07, 30-31.07, 6-7.08, 13-14.08, 20-21.08, 27-28.08
Na wyspach obowiązują powszechnie znane osiagnięcia kultury i cywiliazcji oraz praktyczne przepisy BHP: szacunek dla przyrody i tolerancja  dla współtowarzyszy wypraw, miara w użyciu, by móc rano wykąpać się w Wiśle w należytym stanie technicznym.

Przemek Pasek/Ja Wisła
502 276 612/fundacja@jawisla.pl