W środku miasta, nad Wisłą, w odcięciu od zgiełku jest zielony amfiteatr. W nim za scenę min. koncertów barka Herbatnik służy. Kto raz tu zawędrował chętnie zaczarowany wraca. Kino, muzyka, ogień, spotkanie, magia.

Port Czerniakowski czeka na Was, przybywajcie!

W ten weekend filmy ze Studia Munka oraz Kwartet Jorgi!

Barka HerbatnikProjekt Światła Portu Czerniakowskiego jest kontynuacją offowych działań kulturalnych, towarzyszących od sierpnia 2003 roku, Odysei barki Herbatnik po Porcie Czerniakowskim. Celem projektu jest przybliżenie Warszawiakom niesłusznie zapomnianego a niezwykle cennego i ważnego dla miasta Portu Czerniakowskiego na Solcu. Przywracanie mieszkańcom miasta utraconego kontaktu z rzeką, poprzez uczestnictwo w oryginalnych i niezwykłych wydarzeniach artystycznych w historycznej przestrzeni Portu Czerniakowskiego na zabytkowej barce z Warszawskiej Stoczni Rzecznej. Nobilitacja zdegradowanej przestrzeni publicznej przez sztukę. Na Barce Herbatnik będą odbywały się zatem eksperymentalne wydarzenia muzyczne połączone z iluminacją brzegów za pomocą świec.

Barka Herbatnik cumuje przy pochylni Warszawskiej Stoczni Rzecznej w Porcie Czerniakowskim. Można dojechać rowerem, można dopłynąć łodzią, można dać się zaciągnąć psu pociągowemu, a samochodem? -Jadąc do centrum należy z Czerniakowskiej skręcić w prawo na wysokości Łazienkowskiej, w małą uliczkę bez nazwy (chwilowo), wiodącą do drewnianego mostku nad kanałem portowym. Do stoczni wpuszczamy tylko w kombinezonach roboczych i maskach spawaczy, ale za to zupełnie za darmo! Uwaga spawanie w pozycji leżącej, konieczne karimaty i druga kolacja do upieczenia nad ogniskiem. Osoby palące są zobowiązane do przyniesienia popielniczek i zabrania ze sobą do domu wszystkich wyprodukowanych niedopałków. Powtarzam: puszki po sardynkach jadą do domu.

Projekt jest częścią Festiwalu Sztuki nad Wisłą PRZEMIANY - nowego Festiwalu dla Wisły i Warszawy, w ramach przygotowań do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016
 

 

Tak jak w poprzednich latach, tak i w 2008 roku koncerty na barce Herbatnik, cieszyły się sporym zainteresowaniem. W Porcie Czerniakowskim zagrały dobrze znane zespoły z poprzednich lat, jak i również te "debiutujące" na Herbatnikowej scenie.

W tym roku barka doczekała się profesjonalnego zadaszenia, projektu Słomy. Deszcze już nie straszą zespołów, jak i sprzętów, a i dla gości miejsce pod daszkiem, w razie potrzeby się znajdzie. 

W 2008 zagrali:

 

    W ramach Nocy (przed)Świętojańskiej w Porcie Czerniakowskim zagrali: 

    - Jacek Kleyff - Orkiestra Na Zdrowie 
    - Kapeli Ze Wsi Warszawa 
    - Orkiestra Św. MikołajaWięcej na temat zespołów znajdziecie w zapowiedziach koncertów.