Fundacja Ja Wisła w dniu swych czwartych urodzin ( w sobotę 14 lutego) zaprasza na ogławianie wierzb w Łomiankach. Spotykamy się o godz. 9 na pętli autobusu Ł bis (obok stacji metra Marymont). Ogławiać będziemy wierzby rosnące w Łomiankach przy ulicy Armii Poznań.

Dlaczego ekolodzy niszczą drzewa? Wierzby, które w młodości zostały ogłowione i wytworzyły liczne odrosty, należy ogławiać co 5 lat ponieważ inaczej gałęzie zrobią się za ciężkie i drzewo może się rozłamać. Wierzby głowiaste, symbol krajobrazu kulturowego Mazowsza, są dziś niestety w defensywie. Niegdyś regularnie ogławiane przez rolników, żyły po 150 lat, dając schronienie sowom i dudkom. Dziś zapomniane, rozłamują się przepróchniałymi pniami, a nikt prawie nie sadzi nowych. Aby chronić krajobraz mazowiecki i ptaków siedliska, zapraszamy w sobotę na ogławianie wierzb do Łomianek. Należy zabrać ostre piły i gorącą herbatę. Na zakończenie ognisko z wierzbowych gałęzi.

Ogławianie wierzb w Łomiankach organizujemy przy wsparciu Gminy Łomianki. Akcja jest częścią corocznej akcji zainicjowanej przez Towarzystwo Przyrodnicze Bocian.